A jelentkezés és a felvétel rendje

 

Mit kell tudni a jelentkezésről és a felvételről általánosan?

Az óvodai/tanulói jogviszony a jelentkezés után felvétel vagy átvétel útján keletkezik. (Felvétel: az adott intézménytípusba történő első belépéskor. Átvétel: egyik intézményből a másikba történő jelentkezés esetén.) A felvételről vagy átvételről minden esetben az intézmény vezetője (igazgató) dönt.
A jelentkezés nem jelenti automatikusan a jogviszony létrejöttét és a gyermek felvételét! A gyermeket elsősorban abba az intézménybe kell felvenni, amelynek körzetében lakik, illetőleg ahol szülője dolgozik. Az intézményünknek nincs körzethatára, így ilyen jellegű felvételi kötelezettsége nincsen!
Az óvodai jogviszony a beíratás napján jön létre.
Fontos tudni, hogy a jelentkezéssel járó jogokat a szülők közösen gyakorolják, kivéve, ha a gyermekétől különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság e tekintetben korlátozta vagy megvonta.
 

Felvételi szempontjaink

Alapvetően a vallásukat gyakorló, katolikus családok gyermekeinek kívánunk megfelelő közeget biztosítani a nyugodt tanuláshoz. Az egyházi iskoláknak a köznevelési törvény /31§.(2)a/ lehetőséget biztosít a világnézeti elkötelezettség vizsgálatára, ezért kérünk a jelentkező tanulóktól plébánosi/lelkipásztori ajánlást. Ennek hiánya nem kizáró ok, de ebben az esetben is a legalapvetőbb elvárásunk, hogy a jelentkező és családja elfogadja a katolikus értékrendet, tiszteletben tartsa a katolikus hit tanításait, elfogadja az intézmény pedagógiai programját és együttműködjenek annak megvalósításában, amit a szülők a jelentkezési lapon aláírásukkal is megerősítenek. A világnézeti elkötelezettség mellett vizsgáljuk a gyermekek érettségét, szocilaizáltságát. 

 

 Az óvoda- és a tankötelezettség fogalma

A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a harmadik életévét betölti, a nevelési év kezdő napjától (azaz szeptember 1-jétől) óvodakötelessé válik, így legalább napi négy órában óvodai foglalkozáson kell részt vennie. A jegyző - az egyházi és magán fenntartású intézmények esetében a fenntartó - a szülő kérelmére és az óvodavezető, valamint a védőnő egyetértésével, a gyermek jogos érdekét szem előtt tartva, annak az évnek az augusztus 31. napjáig, amelyben a gyermek az ötödik életévét betölti felmentést adhat a kötelező óvodai nevelésben való részvétel alól, ha a gyermek családi körülményei, képességeinek kibontakoztatása, sajátos helyzete indokolja.

A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, a tanév kezdő napjától (azaz szeptember 1-jétől) tankötelessé válik.  Indokolt esetben a gyermek a szülő kérelmére és az Oktatási Hivatal ezt támogató döntése alapján további egy nevelési évig óvodai nevelésben vehet részt. Ha a pedagógiai szakszolgálat szakértői bizottsága az SNI, illetve a BTMN feltárásával összefüggésben végzett vizsgálat keretében a szülői kérelem benyújtására nyitva álló határidőn belül (január 18. napjáig) szakértői véleményében javasolja, hogy a gyermek további egy nevelési évig óvodai nevelésben részesüljön, a szülői kérelem benyújtására nincs szükség. Ilyenkor a szakértői véleményt az óvodában kell bemutatni, az óvoda pedig annak alapján berögzíti az óvodában maradás tényét a köznevelés információs rendszerébe (KIR). Ha a gyermek augusztus 31. napjáig a hetedik életévét is betölti, a tankötelezettség megkezdése tovább már nem halasztható, a hétéves gyermeknek szeptember 1. napjával mindenképpen meg kell kezdenie tankötelezettségének teljesítését.  (Bővebben...)

 

A FELVÉTELI eljárásról  (államilag előírt kötelező eljárás)

Az óvodai beiratkozásról a honlapon az aktuális időszakban külön értesítéseket is közzé teszünk.

A felvételhez az előjegyzés államilag meghatározott időpontja általában április végén van, de óvodánkban a túljelentkezések miatt már márciusban szülői tájékoztatót tartunk a felvétel menetéről. Az óvodakötelessé váló, de az óvodai jelentkezésre meghatározott időpontban még bölcsődében elhelyezett gyermekekre vonatkozó igényt is be kell jelenteni.

A jelentkezők számára - a munkatervünkben meghatározott időszakban - nyílt napokat tartunk. Ezeken az alkalmakon lehetősége van a jelentkező gyermeknek és a szüleinek benyomást szerezni az óvodai életünkről, illetve a pedagógusainknak és az óvodavezetőnek is lehetősége nyílik a családok megismerésére. Az ilyen találkozó nélkül a gyermek jelentkezését automatikusan elutasítjukAz óvodai felvételről és a csoportokba való beosztásról az óvodavezetővel történő egyeztetés után dönt az igazgató.

  

 Az ÁTVÉTELI eljárásról (nevelési év közben, nyári szünidőben másik intézményből)

Kérjük a kedves Szülőket, hogy a jelentkezés előtt gyermekükkel együtt látogassák meg az óvodát és ott személyesen találkozzanak az óvodavezetővelSzemélyes találkozó nélkül, illetve a szükséges dokumentumok hiánya esetén a felvételi kérelem elutasításra kerülAz óvodai felvételről és a csoportokba való beosztásról az óvodavezetővel történő egyeztetés után dönt az igazgató.
Az átvételre lehetséges időszak: augusztus végén, az új nevelési év megkezdése előtt

 

A jelentkezéshez szükséges iratok:

- kitöltött jelentkezési lap - óvoda,
- a  gyermek és a szülők okiratai (lakcímkártya, TAJ kártya, személyi igazolvány)
- pedagógiai és egyéb szakértői bizottságok által kiadott dokumentumok
- lelkipásztori, plébánosi ajánlás


 

A beiratkozás helye:

    Az igazgatói döntés után az intézmény titkárságán (1038 Budapest, Templom utca 5.) munkaidőben 8-15 óra között.