A jelentkezés és a felvétel rendje
Mit kell tudni a jelentkezésről és a felvételről általánosan?
Az óvodai/tanulói jogviszony a jelentkezés után felvétel vagy átvétel útján keletkezik. (Felvétel: az adott intézménytípusba történő első belépéskor. Átvétel: egyik intézményből a másikba történő jelentkezés esetén.) A felvételről vagy átvételről minden esetben az intézmény vezetője (igazgató) dönt.
A jelentkezés nem jelenti automatikusan a jogviszony létrejöttét is! A gyermeket elsősorban abba az intézménybe kell felvenni, amelynek körzetében lakik, illetőleg ahol szülője dolgozik. Az intézményünknek nincs körzethatára, így ilyen jellegű felvételi kötelezettsége nincsen! Az óvodai/tanulói jogviszony a beíratás napján jön létre.
Fontos tudni, hogy a jelentkezéssel járó jogokat a szülők közösen gyakorolják, kivéve, ha a gyermekétől különélő szülő felügyeleti jogát a bíróság e tekintetben korlátozta vagy megvonta.
Felvételi szempontjaink
Alapvetően a vallásukat gyakorló, katolikus családok gyermekeinek kívánunk megfelelő közeget biztosítani a nyugodt tanuláshoz. Az egyházi iskoláknak a köznevelési törvény /31§.(2)a/ lehetőséget biztosít a világnézeti elkötelezettség vizsgálatára, ezért kérünk a jelentkező tanulóktól plébánosi/lelkipásztori ajánlást. Ennek hiánya nem kizáró ok, de ebben az esetben is a legalapvetőbb elvárásunk, hogy a jelentkező és családja elfogadja a katolikus értékrendet, az intézmény pedagógiai programját és együttműködjenek annak megvalósításában, amit a szülők a jelentkezési lapon aláírásukkal is megerősítenek.
A tankötelezettség fogalma
A gyermek abban az évben, amelynek augusztus 31. napjáig a hatodik életévét betölti, a tanév kezdő napjától (azaz szeptember 1-jétől) tankötelessé válik, iskolába azonban csak akkor mehet, ha az óvoda kiadja az iskolaérettségi igazolást. Amennyiben az óvodavezető véleménye alapján a gyermek még nem iskolaérett, további egy évet járhat még óvodába. A további óvodában maradásról már szakértői bizottságnak kell döntenie. A tankötelezettség annak a tanévnek a végén jár le, amelyikben a tanuló betölti a 16. életévét.
A FELVÉTELI eljárásról (államilag előírt kötelező eljárások)
Ezekről az eljárásokról a honlap kezdő oldalán az aktuális időszakokban külön értesítéseket is közzé teszünk.
1. évfolyam: Az óvodából 1. osztályba történő felvételi eljárás államilag kiírt időpontban zajlik, az eljárásról, a jelentkezés feltételeiről, az intézményi elvárásokról januárban szülői értekezletet tartunk.
Iskolánk január elejétől Manótanoda címmel iskola-előkészítő foglakozásokat indít március közepéig azoknak a gyermekeknek, akik hozzánk szeretnének beiratkozni. A foglalkozásokon való rendszeres megjelenés lehetőséget teremt a pedagógusoknak, szülőknek és gyermekeiknek, hogy megismerjék egymást és ezért feltétele a jelentkezés pozitív elbírálásának. A manótanoda végén - a tapasztalataink alapján bíráljuk el a jelentkezési kérelmeket, amiről a szülőket értesítjük. Az államilag kiírt áprilisi beiratkozásra így már csak azokat a szülőket várjuk, akik erről tőlünk értesítést kaptak.
9. évfolyam: A középiskolai felvételi eljárás államilag előírt rendszerben és határidőkkel zajlik. Ennek az első lépése a felvételi tájékoztatók közzététele október 31-ig a középiskolák honlapján.
Maga a felvételi folyamat több szakaszra osztható:
A központi írásbeli időszaka: November közepén megjelenik az Oktatási Hivatal holapján a központi írásbelit szervező intézmények listája. A listából kiválasztott intézményben kell jelentkezni az OH honlapjáról letölthető - kizárólag a központi írásbelire szóló - jelnetkezési lap benyújtásával. A központi írásbeli általában január végén zajlik, majd az azt követő héten történik a kijavított dolgozatok megtekintése.
A jelentkezés és a felvételi időszaka: A továbbtanulásra kiválasztott középiskolákba történő jelentkezés a gyermek saját általános iskoláján keresztül zajlik. Az OH által kiadott jelentkezési lapot az OH-nak, az adatlapokat, valamint a központi írásbeli eredményét tartalmazó dokumentumokat az általános iskola továbbítja a megjelölt középiskolák felé február közepéig. Február második felében kezdődnek a szóbeli beszélgetések, vizsgák a középiskolában, melyekre a tanulókat az iskolák saját beosztásaik alapján hívják be.
A rangsorolás időszaka: A középiskolák a szóbeli időszak végén közzé teszik a hozzájuk jelentkezettek listáját. Ezek listák az esetek nagy többségében már a felvételi eredmények alapján kialakított rangsort mutatják, hogy a jelentkezők könnyebben tudjanak tájékozódni, tervezgetni. A listák megjelenését követően a jelentkezőknek lehetőségük van - egy alkalommal - a jelentkezési lapon megadott intézményi sorrendet megváltoztatni és ezt jelezni a saját általános iskoláján keresztül az Oktatási Hivatalnak. A középiskoláktól és a jelentkezőktől megkapott adatok alapján az OH kialakítja a középiskolák felvételi eredményeit. Az eredményekről (felvételről és elutasításról) a középiskolák külön értesítik a jelentkezőket.
A rendkívüli felvételi eljárás időszaka: Azok a középiskolák, ahol nem teltek be a felvételi keretszámok, rendkívüli felvételi eljárást kell kiírniuk. Ez az időszak május elejétől június közepéig zajlik. A szabadon maradt helyekre azok a tanulók jelentkezhetnek, akiket valamilyen okból nem vettek fel sehová. Az iskolák a felvételi eljárás időszakát szükség esetén augusztus 31-ig meghosszabíthatják.
A beiratkozás időszaka: A tanév vége után, június második felében kerül sor a középiskolai beiratkozásra. Amennyiben a tanuló mégis másik iskolát választ, az ügymenet megkönnyítése érdekében a beiratkozás után érdemes átjelentkezéssel a másik iskolába menni.
Az ÁTVÉTELI eljárásról (nevelési/tanév közben, nyári szünidőben másik intézményből)
Kérjük a kedves Szülőket, hogy a jelentkezés előtt gyermekükkel együtt látogassák meg az intézményt és ott személyesen találkozzanak az intézmény vezetőivel. Személyes találkozó nélkül, illetve a szükséges dokumentumok hiánya esetén a felvételi kérelem elutasításra kerül. (Időpontegyeztetés a titkárságon keresztül történik.)
Az átvételre lehetséges időszakok: az új tanév megkezdése előtt - augusztusban; a félév után - januárban; tanév vége után - június második felében.
Az iskolába történő átjelentkezéskor a tanulónak osztályozó vizsgát kell tennie minden olyan tantárgy tananyagából, amelyeket az előző iskolájában – a bizonyítvány bejegyzése alapján – nem tanult. Az erre irányuló vizsgákat augusztusban szervezzük. Az átvétel csak abban az esetben lehetséges, ha a tanuló valamennyi vizsgáját sikeresen teljesítette. A vizsgák az iskola pedagógiai programjában meghatározott követelmények alapján kerülnek összeállításra.
A jelentkezéshez szükséges iratok:
- kitöltött jelentkezési lap - iskola
- a gyermek és a szülők okiratai (lakcímkártya, TAJ kártya, személyi igazolvány)
- pedagógiai és egyéb szakértői bizottságok által kiadott dokumentumok
- lelkipásztori, plébánosi ajánlás
- iskola esetén: - az elvégzett évfolyamokat tanúsító bizonyítvány (tanév közben hiteles másolata);
- az aktuális nevelési év tájékoztató füzete, teljes(!) ellenőrzője (nyári szünidőben is!);
A jelentkezés helye:
A vezetőkkel történt személyes találkozó után az intézmény titkárságán (1038 Budapest, Templom utca 5.) munkaidőben 8-15 óra között.